Wprowadzenie


Prezentowana poniżej historia naszego Koła została opracowana na podstawie "Kroniki Koła Pszczelarskiego Kalisz - Miasto".
Myśl utrwalenia wydarzeń z życia naszego Koła podjął na jednym z wiosennych zebrań w 1984r ówczesny prezes kol. Władysław Całka. Stworzenie kroniki napotkało jednak szereg problemów związanych z odnalezieniem materiałów źródłowych związanych z historią pszczelarstwa na Ziemi Kaliskiej będącej zarazem historią Powiatowego Związku Pszczelarzy z którego zrodziło się nasze Koło, a wydarzenia te sięgają do roku 1937.
Jedynym człowiekiem , który dysponował usystematyzowaną chronologicznie potrzebną wiedzą był kolega Bogdan Hofmański.
Dzięki jego uprzejmości powstał fragment kroniki rejestrujący wydarzenia od 1937 roku tj. powstania Powiatowego Związku Pszczelarzy w Kaliszu do 1975 roku, kiedy to w związku z wprowadzeniem nowego podziału administracyjnego kraju, powstało województwo kaliskie a tym samym zlikwidowany został Powiatowy Związek Pszczelarzy. Jednak już wcześniej bo 1969r. wyodrębniono z PZP Nasze Koło jako jednostkę samoistną stopnia podstawowego.

Nasze Koło w latach 1937 - 69

Powiatowy Związek Pszczelarzy w Kaliszu powstał w dniu 19 grudnia 1937 roku jako Oddział Wielkopolskiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu. Organizatorami naszego Związku byli : Prezes WZP w Poznaniu Wiktor Widera oraz członek Oddziału WZP w Skalmierzycach
kol. Józef Sobczak. Obecnych na zebraniu organizacyjnym było 45 osób.

Wybrany został zarząd Powiatowego Związku Pszczelarzy w Kaliszu w następującym składzie :
Prezes - kol. Jan Mazurek z Kalisza
Wiceprezes - kol. Ignacy Niemiec z Dobrca
Sekretarz - kol. Henryk Zawacki z Kalisza
Członek Zarządu - kol. Józef Kordelas z Bogucic.
Wyciąg z protokółu zebrania organizacyjnego został wydrukowany w numerze styczniowym "Bartnika wielkopolskiego" z 1938 roku. Stanowi on jedyny i podstawowy dokument pozwalający ustalić, że Powiatowy Związek Pszczelarzy w Kaliszu - jako Oddział Wielkopolskiego, a następnie Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu istnieje od 1937r.
Czas powstania naszego Koła nierozerwalnie związany był z historia Państwa.
Druga wojna światowa i okupacja niemiecka przerwała na szereg lat jego działalność. W okresie tym w znacznej mierze zniszczeniu uległy także polskie pasieki. Władze hitlerowskie zaraz na początku okupacji zarządziły, że Polacy mają zdać wszystkie swoje pasieki. Zarządzeni to było wcielane w życie z całą bezwzględnością. Przy tym zniszczono wiele rojów i sprzętu pasiecznego, a reszty procesu zniszczenia w hodowli pszczół dokonali Niemcy, którzy często nie znają się na hodowli w krótkim czasie doprowadzi przejęte pasieki niemal do całkowitej ruiny. Jednak takie wykorzystanie pszczelarstwa doprowadziło do tego, iż po kilku latach Niemcy byli zmuszeni pójść na ustępstwa w stosunku do Polaków i pozwolić nam na prowadzenie indywidualnych pasiek.

Po wyzwoleniu Powiatowy Związek Pszczelarzy w Kaliszu rychło podjął swoją działalność, a na czele Zarządu ponownie stanął kolega Jan Mazurek. Okres ten był bardzo trudny dla pszczelarzy gdyż pasiekom groziło dalsze zniszczenie z powodu braku cukru dla podkarmiania pszczół, oraz rozwoju chorób pszczelich, które szerzyły się w zastraszającym tempie. Pasieki odzyskane od Niemców były bardzo zaniedbane, a przez to przed naszymi związkami pszczelarskimi stanęły bardzo liczne i ważne zadania a mianowicie szerzenie oświaty pszczelarskiej, kształcenie hodowców matek pszczelich oraz kształcenie kontrolerów zdrowotności pasiek.

Zobacz : kurs w 1949 r.

Rozwijająca się dynamicznie działalność wszystkich związków pszczelarzy została nagle zahamowana w roku 1950. Spotkało to także Powiatowy Związek Pszczelarzy w Kaliszu, który został zawieszony, w swej działalności. Pszczelarze, którzy praktycznie zostali pozbawieni swojej organizacji, działali odtąd w odosobnieniu, bądź w ramach działań podejmowanych przez administrację lub spółdzielczość. W okresie tym ukazywał się także miesięcznik "Pszczelarstwo" ale już tylko jako pismo fachowe.
Związki pszczelarzy zostały ponownie reaktywowane dopiero w roku 1957. W roku tym rozpoczął ponownie swoją działalność Powiatowy Związek Pszczelarzy w Kaliszu na którego czele stanął ponownie kol Jan Mazurek.
W latach 60- tych Koło Pszczelarzy w Kaliszu jak i Powiatowy Związek Pszczelarzy w Kaliszu obejmował swym zasięgiem cały powiat kaliski, a członkami jednej i drugiej organizacji były te same osoby. Na czele obu organizacji stał ten sam zarząd. Ze względu na taką swego rodzaju jedność potocznie używano dla obu organizacji nazwy Związek Pszczelarzy w Kaliszu. W latach tych szeroko prowadzono działalność edukacyjną, nawiązano ścisłą współpracę z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, a jednocześnie podjęto akcję szkolenia kontrolerów zdrowotności pasiek. Działania te związane były z propagowaniem rozwoju i stosowania ówcześnie najnowszych metod pracy pszczelarskiej. Prowadzono także szereg kursów i wykładów związanych z anatomią i fizjologią pszczół, hodowlą matek pszczelich i gospodarką pasieczną, organizowano wycieczki do pasiek prowadzonych nowoczesnymi metodami.

Zobacz: kurs hodowli matek w Sielinku w 1963 r.


Na początku 1967roku-po niemal 30 latach sprawowania funkcji prezesa Powiatowego Związku Pszczelarzy w Kaliszu - kol. Jan Mazurek zrzekł się funkcji.
Nowym prezesem Powiatowego Związku Pszczelarzy w Kaliszu został kol. Tadeusz Kobylański. W okresie jego prezesury struktura związku pszczelarzy w Kaliszu została w zasadniczy sposób przekształcona. Zmiany, jakim uległ nasz związek wyraziły się w tym, że wydzielono odrębne koła pszczelarzy z własnym kierownictwem, a Powiatowy Związek Pszczelarzy w Kaliszu wyłonił się jako odrębne od kół ogniwo organizacyjne Związku Pszczelarzy. Od tego momentu Powiatowy Związek Pszczelarzy w Kaliszu był swojego rodzaju federacją kół pszczelarzy. Owocem rozgorzałej dyskusji nad reorganizacją organizacji pszczelarzy w Kaliszu, było wydzielenie organizacyjne Koła Pszczelarzy w Kaliszu jako jednostki samoistnej stopnia podstawowego. Operacja ta nie przypominała aktu utworzenia nowego koła, lecz rozdzielenie dwóch dotychczas zrośniętych ze sobą a różnych w swej istocie organizmów, istniejących wspólnie od 19 grudnia 1937 roku. Operacja ta nastąpiła w dniu 2 marca 1969r. kiedy to jako odrębna jednostka organizacyjna zaczęło działać Miejskie Koło Pszczelarzy w Kaliszu.


Miejskie Koło Pszczelarzy w Kaliszu po 1969r.

Od chwili rozpoczęcia działalności Miejskie Koło Pszczelarzy w Kaliszu nazywane również było w niektórych dokumentach Terenowym Kołem Pszczelarzy w Kaliszu.

Pierwszym prezesem Miejskiego Koła został wybrany kol. Feliks Bieniasz. W latach tych zebrania Koła odbywały się w Kaliskim Domu Kultury. Tematyką zebrań były oczywiście problemy pszczelarstwa, a do lepszej ich prezentacji zapraszano często specjalistów, którzy propagowali wiedzę pszczelarską i dokonywali różnego rodzaju pokazów. Na koniec 1969 roku nasze Koło liczyło 126 członków.

Zobacz : zdjęcie naszych kolegów z 1971 r. Od lewej: Henryk Ślęk,Jan Mazurek,Wacław Prus,Gąsiorek

Zobacz: kurs mistrzowski w 1974 r.


W 1975 roku nastąpiły zmiany w administracji państwowej w wyniku których powstało województwo kaliskie. Spowodowało to konieczność rozwiązania Powiatowego Związku Pszczelarzy i powstania w Kaliszu struktur wojewódzkich naszego Związku. W 1976 roku Koło nasze liczyło 172 członków, którzy posiadali 2747 uli. W roku tym prezesem naszego Koła został wybrany kol. Wacław Prus, który funkcję tą pełnił do 1983 roku. Istotnym wydarzeniem w życiu naszego Koła było otwarcie w dniu 1.03.1984r. przy Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Kaliszu specjalistycznego sklepu pszczelarskiego. Pozwoliło to wszystkim miłośnikom pszczelarstwa na zaopatrywanie się w literaturę oraz w różnego rodzaju sprzęt pszczelarski.

W 1987r. przypadł jubileusz 50-ciolecia istnienia Naszego Koła. W dniu 24.01.1988r. nastąpiło uroczyste wręczenie sztandaru naszego Koła. Sztandar został ufundowany ze składek naszych członków oraz przy wsparciu kół pszczelarzy z byłego województwa kaliskiego, a także przez inne organizacje.
W okresie tym czyli od roku 1983 do 1991 prezesem naszego Koła był kol. Wacław Całka. W 1991r. jego funkcję objął kol. Zenon Dolny.

W latach 90-tych działalność naszego Koła opierała się głównie na wprowadzaniu nowych rozwiązań w gospodarce pasiecznej poprzez dzielenie się wiadomościami poprzez członków naszego Koła oraz przy pomocy odbywania tradycyjnych wycieczek do bardziej nowoczesnych i stosujących współczesne rozwiązania pasiek i gospodarstw pszczelarskich na terenie całego kraju. W 1995r. dokonano wyboru nowego prezesa naszego Koła gdyż kol. Zenon Dolny będąc prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Kaliszu nie kandydował ponownie do Zarządu Koła. Nowym prezesem został kol. Tadeusz Fułek, który funkcję tą pełnił funkcję do 2005 r., do marca 2023 prezesem był kol. Paweł Nowacki. Obecnie prezesem jest kol. Longin Rącki.

Na koniec 2022 r. Koło liczyło 87 członków, którzy posiadali 3536 rodzin pszczelich.